Steel Product_4
Stainless Steel Slitting Coil
Product Brochure
| Grade | 316 |
| Size(mm) | 4.5mm to 2000mm |
| Usage/Application | Automobile Industry, Sheet Metal Manufacturers, Pipes & Tubes, Industrial & Engineering Parts, White Good Manufactures, etc. |
| Available Material Grade | Soft, Semi Hard, Full Hard |
| Packaging Type | Pallet Packing, Plastic & Hessian Cloth and Export Quality Packing. |
| Thickness | 0.05mm to 3.50mm |
JMT STEEL is leading manufacture of Stainless Steel Slitting Coil situated at Mumbai – Maharashtra, India.
JMT STEEL’s current price of Stainless Steel Slitting Coil is highly competitive in market.
Our processing lines produces best quality steel slit coils, strips, coils and sheets.
We also keep ready stock in various grades of steel to deliver material on urgent basis with lowest lead times and high precision.
Additional Information:
- Packaging Details: Pallet Packing, Plastic & Hessain Clothe, Export Quality Packing.
Stainless Steel 316L
Product Brochure
| Thickness (Millimeter) | 0.05mm to 3.50mm |
| Size (Millimeter) | 4.5mm to 2000mm |
| Usage/Application | Automobile Industry, Sheet Metal Manufacturers, Pipes & Tubes, Industrial & Engineering Parts, White Good Manufactures, etc. |
| Grade | Soft, Semi Hard, Full Hard |
| Material | Soft, Semi Hard, Full Hard |
| Brand | Indian & Imported |
JMT STEEL is leading manufacture of Stainless Steel 316L situated at Mumbai – Maharashtra, India.
JMT STEEL’s current price of Stainless Steel 316L is highly competitive in market.
Our processing lines produces best quality steel slit coils, strips, coils and sheets.
We also keep ready stock in various grades of steel to deliver material on urgent basis with lowest lead times and high precision.
Additional Information:
- Packaging Details: Pallet Packing, Plastic & Hessain Clothe, Export Quality Packing.
Stainless Steel 316
Product Brochure
| Usage/Application | Automobile Industry, Sheet Metal Manufacturers, Pipes & Tubes, Industrial & Engineering Parts, White Good Manufactures, etc. |
| Material Grade | Soft, Semi Hard, Full Hard |
| Brand | Indian & Imported |
| Thickness | 0.05mm to 3.50mm |
| Width | 4.5mm to 2000mm |
| Packaging Type | Pallet Packing, Plastic & Hessian Cloth and Export Quality Packing. |
JMT STEEL is leading manufacture of Stainless Steel 316 situated at Mumbai – Maharashtra, India.
JMT STEEL’s current price of Stainless Steel 316 is highly competitive in market.
Our processing lines produces best quality steel slit coils, strips, coils and sheets.
We also keep ready stock in various grades of steel to deliver material on urgent basis with lowest lead times and high precision.
Additional Information:
- Packaging Details: Pallet Packing, Plastic & Hessain Clothe, Export Quality Packing.
Stainless Steel 304
Product Brochure
| Material Grade | Soft, Semi Hard, Full Hard |
| Usage/Application | Automobile Industry, Sheet Metal Manufacturers, Pipes & Tubes, Industrial & Engineering Parts, White Good Manufactures, etc. |
| Brand | Indian & Imported |
| Grade | Soft, Semi Hard, Full Hard |
| Thickness | 0.05mm to 3.50mm |
| Width | 4.5mm to 2000mm |
JMT STEEL is leading manufacture of Stainless Steel 304 situated at Mumbai – Maharashtra, India.
JMT STEEL’s current price of Stainless Steel 304 is highly competitive in market.
Our processing lines produces best quality steel slit coils, strips, coils and sheets.
We also keep ready stock in various grades of steel to deliver material on urgent basis with lowest lead times and high precision.
Additional Information:
- Packaging Details: Pallet Packing, Plastic & Hessain Clothe, Export Quality Packing.