Steel & Metal Shims & Foils
These foils & shims are available in variety of materials like Mild Steel, Stainless Steel, Brass, Galvanized Steel, etc.
They are ultra thin gauge in thickness and are manufactured in close tolerances.
Thickness Range: 0.05mm to 0.25mm
Width: Can be slitted as per requirement.
Metal Foils
Product Brochure
| Material | Soft, Semi Hard, Full Hard |
| Packaging Type | Pallet Packing, Plastic & Hessian Cloth and Export Quality Packing. |
| Usage/Application | Automobile Industry, Sheet Metal Manufacturers, Pipes & Tubes, Industrial & Engineering Parts, White |
| Brand | Indian & Imported |
| Grade | Soft, Semi Hard, Full Hard |
| Thickness | 0.05mm to 4.00mm |
| Width | 4.5mm to 2000mm |
JMT STEEL is leading manufacture of Metal Foils situated at Mumbai – Maharashtra, India.
JMT STEEL’s current price of Metal Foils is highly competitive in market.
Our processing lines produces best quality steel slit coils, strips, coils and sheets.
We also keep ready stock in various grades of steel to deliver material on urgent basis with lowest lead times and high precision.
Additional Information:
- Packaging Details: Pallet Packing, Plastic & Hessain Cloth, Export Quality Packing.
Foils
Product Brochure
| Material | Soft, Semi Hard, Full Hard |
| Packaging Type | Pallet Packing, Plastic & Hessian Cloth and Export Quality Packing. |
| Usage/Application | Automobile Industry, Sheet Metal Manufacturers, Pipes & Tubes, Industrial & Engineering Parts, White |
| Thickness (Millimeter) | 0.05 to 0.60 |
| Brand | Indian & Imported |
| Grade | Soft, Semi Hard, Full Hard |
JMT STEEL is leading manufacture of Foils situated at Mumbai – Maharashtra, India.
JMT STEEL’s current price of Foils is highly competitive in market.
Our processing lines produces best quality steel slit coils, strips, coils and sheets.
We also keep ready stock in various grades of steel to deliver material on urgent basis with lowest lead times and high precision.
Additional Information:
- Packaging Details: Pallet Packing, Plastic & Hessain Cloth, Export Quality Packing.
Mild Steel Shims
Product Brochure
| Thickness (Millimeter) | 0.05mm to 3.50mm |
| Usage/Application | Automobile Industry, Sheet Metal Manufacturers, Pipes & Tubes, Industrial & Engineering Parts, White Good Manufactures, etc. |
| Material | Soft, Semi Hard, Full Hard |
| Size | 4.5mm to 2000mm |
| Grade | Soft, Semi Hard, Full Hard |
| Brand | Indian & Imported |
| Packaging Type | Pallet Packing, Plastic & Hessian Cloth and Export Quality Packing. |
JMT STEEL is leading manufacture of Mild Steel Shims situated at Mumbai – Maharashtra, India.
JMT STEEL’s current price of Mild Steel Shims is highly competitive in market.
Our processing lines produces best quality steel slit coils, strips, coils and sheets.
We also keep ready stock in various grades of steel to deliver material on urgent basis with lowest lead times and high precision.
Additional Information:
- Packaging Details: Pallet Packing, Plastic & Hessain Clothe, Export Quality Packing.