Mild Steel
- Mild steel is also known as plain-carbon steel, is the most common form of steel as it provides material properties that are acceptable for many applications. Mild contains approximately 0.05–0.15% carbon making it malleable and ductile
- Mild steel has a relatively low tensile strength, but it is cheap and easy to form; surface hardness can be increased through carburizing
Mild Steel Coil
Product Brochure
| Usage/Application | Automobile Industry, Sheet Metal Manufacturers, Pipes & Tubes, Industrial & Engineering Parts, White Good Manufactures, etc. |
| Material | Soft, Semi Hard, Full Hard |
| Brand | Indian & Imported |
| Packaging Type | Pallet Packing, Plastic & Hessian Cloth and Export Quality Packing. |
| Thickness | 0.05mm to 4.00mm |
| Width | 4.5mm to 2000mm |
JMT STEEL is leading manufacture of Mild Steel Coil situated at Mumbai – Maharashtra, India.
JMT STEEL’s current price of Mild Steel Coil is highly competitive in market.
Our processing lines produces best quality steel slit coils, strips, coils and sheets.
We also keep ready stock in various grades of steel to deliver material on urgent basis with lowest lead times and high precision.
Additional Information:
- Packaging Details: Pallet Packing, Plastic & Hessain Cloth, Export Quality Packing.
Mild Steel Coils
Product Brochure
| Usage/Application | Automobile Industry, Sheet Metal Manufacturers, Pipes & Tubes, Industrial & Engineering Parts, White Good Manufactures, etc. |
| Application | Automobile Industry, Sheet Metal Manufacturers, Pipes & Tubes, Industrial & Engineering Parts, White Good Manufactures, etc. |
| Material | Soft, Semi Hard, Full Hard |
| Brand | Indian & Imported |
| Packaging Type | Pallet Packing, Plastic & Hessian Cloth and Export Quality Packing. |
| Width | 3.20mm to 1800mm |
| Elongation | 10% to 60 % |
| Thickness | 0.05mm to 4.50mm |
| Hardness | Super Edd, Edd, DD, Full Hard, Half Hard |
JMT STEEL is leading manufacture of Mild Steel Coils situated at Mumbai – Maharashtra, India.
JMT STEEL’s current price of Mild Steel Coils is highly competitive in market.
Our processing lines produces best quality steel slit coils, strips, coils and sheets.
We also keep ready stock in various grades of steel to deliver material on urgent basis with lowest lead times and high precision.
Additional Information:
- Packaging Details: Pallet Packing, Plastic & Hessian Cloth and Export Quality Packing.
Mild Steel Strips
Product Brochure
| Material | Soft, Semi Hard, Full Hard |
| Usage/Application | Automobile Industry, Sheet Metal Manufacturers, Pipes & Tubes, Industrial & Engineering Parts, White Good Manufactures, etc. |
| Application | Automobile Industry, Sheet Metal Manufacturers, Pipes & Tubes, Industrial & Engineering Parts, White Good Manufactures, etc. |
| Packaging Type | Pallet Packing, Plastic & Hessian Cloth and Export Quality Packing. |
| Thickness | 0.05mm to 4.50mm |
| Width | 4.5mm to 600mm |
| Finish | Polish, Double Polish, Single Polish, Matt |
JMT STEEL is leading manufacture of Mild Steel Strips situated at Mumbai – Maharashtra, India.
JMT STEEL’s current price of Mild Steel Strips is highly competitive in market.
Our processing lines produces best quality steel slit coils, strips, coils and sheets.
We also keep ready stock in various grades of steel to deliver material on urgent basis with lowest lead times and high precision.
Additional Information:
- Packaging Details: Pallet Packing, Plastic & Hessian Cloth and Export Quality Packing.
Mild Steel
Product Brochure
| Usage/Application | Automobile Industry, Sheet Metal Manufacturers, Pipes & Tubes, Industrial & Engineering Parts, White Good Manufactures, etc. |
| Automation | Automobile Industry, Sheet Metal Manufacturers, Pipes & Tubes, Industrial & Engineering Parts, White |
| Material | Soft, Semi Hard, Full Hard |
| Brand | Indian & Imported |
| Grade | Soft, Semi Hard, Full Hard |
| Thickness | 0.05mm to 4.00mm |
| Width | 6mm to 1250mm |
JMT STEEL is leading manufacture of Mild Steel situated at Mumbai – Maharashtra, India.
JMT STEEL’s current price of Mild Steel is highly competitive in market.
Our processing lines produces best quality steel slit coils, strips, coils and sheets.
We also keep ready stock in various grades of steel to deliver material on urgent basis with lowest lead times and high precision.
Additional Information:
- Packaging Details: Pallet Packing, Plastic & Hessain Cloth, Export Quality Packing.
Low Alloy Carbon Steel
Product Brochure
| Material Grade | Soft, Semi Hard, Full Hard |
| Usage/Application | Automobile Industry, Sheet Metal Manufacturers, Pipes & Tubes, Industrial & Engineering Parts, White Good Manufactures, etc. |
| Material | Soft, Semi Hard, Full Hard |
| Shape | Square |
| Application | Automobile Industry, Sheet Metal Manufacturers, Pipes & Tubes, Industrial & Engineering Parts, White Good Manufactures, etc. |
| Brand | Indian & Imported |
| Packaging Type | Pallet Packing, Plastic & Hessian Cloth and Export Quality Packing. |
JMT STEEL is leading manufacture of Low Alloy Carbon Steel situated at Mumbai – Maharashtra, India.
JMT STEEL’s current price of Low Alloy Carbon Steel is highly competitive in market.
Our processing lines produces best quality steel slit coils, strips, coils and sheets.
We also keep ready stock in various grades of steel to deliver material on urgent basis with lowest lead times and high precision.Additional Information:
- Packaging Details: Pallet Packing, Plastic & Hessian Cloth and Export Quality Packing.