Hot Rolled Steel - HR & HRPO
Hot Rolled Pickled Oiled Sheets
Product Brochure
| Thickness (mm) | 1.00mm to 5.00mm |
| Material | Soft, Semi Hard, Full Hard |
| Width (mm) | 10mm to 2000mm |
| Material Grade | Soft, Semi Hard, Full Hard |
| Brand | Indian & Imported |
| Usage/Application | Automobile Industry, Sheet Metal Manufacturers, Pipes & Tubes, Industrial & Engineering Parts, White |
| Packaging Type | Pallet Packing, Plastic & Hessian Cloth and Export Quality Packing. |
| Length | 100mm to 5000mm |
JMT STEEL is leading manufacture of Hot Rolled Pickled Oiled Sheets situated at Mumbai – Maharashtra, India.
JMT STEEL’s current price of Hot Rolled Pickled Oiled Sheets is highly competitive in market.
Our processing lines produces best quality steel slit coils, strips, coils and sheets.
We also keep ready stock in various grades of steel to deliver material on urgent basis with lowest lead times and high precision.
Additional Information:
- Packaging Details: Pallet packing, Plastic & Hessain Cloth, Export Quality Packing.
HRPO Coils
Product Brochure
| Thickness (mm) | 0.05mm to 3.50mm |
| Size(millimetre) | 4.5mm to 2000mm |
| Grade | Soft, Semi Hard, Full Hard |
| Material | Soft,Semi Hard,Full Hard |
| Brand | Indian & Imported |
| Usage/Application | Automobile Industry,Sheet Metal Manufacturers,Pipes & Tubes,Industrial & Engineering Parts,White |
JMT STEEL is leading manufacture of HRPO Coils situated at Mumbai – Maharashtra, India.
JMT STEEL’s current price of HRPO Coils is highly competitive in market.
Our processing lines produces best quality steel slit coils, strips, coils and sheets.
We also keep ready stock in various grades of steel to deliver material on urgent basis with lowest lead times and high precision.
Additional Information:
- Packaging Details: Pallet packing, Plastic & Hessain Cloth, Export Quality Packing.
Hot Rolled Steel Coil
Product Brochure
| Usage/Application | Automobile Industry, Sheet Metal Manufacturers, Pipes & Tubes, Industrial & Engineering Parts, White Good Manufactures. |
| Brand | Indian & Imported |
| Packaging Type | Pallet Packing,Plastic & Hessian Cloth,And Export Quality Packing. |
| Material Grade | Soft,Semi Hard,Full Hard |
| Thickness | 1.00mm to 5.00mm |
| Width | 10mm to 2000mm |
JMT STEEL is leading manufacture of Hot Rolled Steel Coil situated at Mumbai – Maharashtra, India.
JMT STEEL’s current price of Hot Rolled Steel Coil is highly competitive in market.
Our processing lines produces best quality steel slit coils, strips, coils and sheets.
We also keep ready stock in various grades of steel to deliver material on urgent basis with lowest lead times and high precision.
Hot Rolled Pickled Oiled Strips
Product Brochure
| Material | Soft, Semi Hard, Full Hard |
| Brand | Indian & Imported |
| Packaging Type | Pallet Packing, Plastic & Hessian Cloth and Export Quality Packing. |
| Usage/Application | Automobile Industry, Sheet Metal Manufacturers, Pipes & Tubes, Industrial & Engineering Parts, White |
| Thickness | 0.05mm to 4.00mm |
| Width | 4.5mm to 2000mm |
JMT STEEL is leading manufacture of Hot Rolled Pickled Oiled Strips situated at Mumbai – Maharashtra, India.
JMT STEEL’s current price of Hot Rolled Pickled Oiled Strips is highly competitive in market.
Our processing lines produces best quality steel slit coils, strips, coils and sheets.
We also keep ready stock in various grades of steel to deliver material on urgent basis with lowest lead times and high precision.
Additional Information:
- Packaging Details: Pallet packing, Plastic & Hessain Cloth, Export Quality Packing.
Hot Rolled Strips
Product Brochure
| Material | Soft, Semi Hard, Full Hard |
| Brand | Indian & Imported |
| Packaging Type | Pallet Packing, Plastic & Hessian Cloth and Export Quality Packing. |
| Usage/Application | Automobile Industry, Sheet Metal Manufacturers, Pipes & Tubes, Industrial & Engineering Parts, White |
| Thickness | 1.00mm to 5.00mm |
| Width | 10mm to 2000mm |
JMT STEEL is leading manufacture of Hot Rolled Strips situated at Mumbai – Maharashtra, India.
JMT STEEL’s current price of Hot Rolled Strips is highly competitive in market.
Our processing lines produces best quality steel slit coils, strips, coils and sheets.
We also keep ready stock in various grades of steel to deliver material on urgent basis with lowest lead times and high precision.
Additional Information:
- Packaging Details: Pallet Packing, Plastic & Hessain Cloth, Export Quality Packing.