Carbon Steel
Advantages
- High-carbon steel is very strong.
- High-carbon steel has good resistance.
- Affordable.
- Springs.
- Edged Tools.
- High-strength wires.
- Railways.
- Making cutting tools.
Carbon Steel Strips
Product Brochure
| Usage/Application | Automobile Industry, Sheet Metal Manufacturers, Pipes & Tubes, Industrial & Engineering Parts, White Good Manufactures, etc. |
| Brand | Indian & Imported |
| Material | Soft, Semi Hard, Full Hard |
| Thickness | 0.05mm to 4.00mm |
| Width | 4.5mm to 1250mm |
| Packaging Type | Pallet Packing, Plastic & Hessian Cloth and Export Quality Packing. |
JMT STEEL is leading manufacture of Carbon Steel Strips situated at Mumbai – Maharashtra, India.
JMT STEEL’s current price of Carbon Steel Strips is highly competitive in market.
Our processing lines produces best quality steel slit coils, strips, coils and sheets.
We also keep ready stock in various grades of steel to deliver material on urgent basis with lowest lead times and high precision.
Additional Information:
- Packaging Details: Pallet Packing, Plastic & Hessain Clothe, Export Quality Packing.
Carbon Steel Coil
Product Brochure
| Application | Automobile Industry, Sheet Metal Manufacturers, Pipes & Tubes, Industrial & Engineering Parts, White Good Manufactures, etc. |
| Usage/Application | Automobile Industry, Sheet Metal Manufacturers, Pipes & Tubes, Industrial & Engineering Parts, White Good Manufactures, etc. |
| Brand | Indian & Imported |
| Material | Soft, Semi Hard, Full Hard |
| Grade | C-60, C-62, C-80, C-90, EN-42J |
| Packaging Type | Pallet Packing, Plastic & Hessian Cloth and Export Quality Packing. |
JMT STEEL is leading manufacture of Carbon Steel Coil situated at Mumbai – Maharashtra, India.
JMT STEEL’s current price of Carbon Steel Coil is highly competitive in market.
Our processing lines produces best quality steel slit coils, strips, coils and sheets.
We also keep ready stock in various grades of steel to deliver material on urgent basis with lowest lead times and high precision.
Additional Information:
- Packaging Details: Pallet Packing, Plastic & Hessian Cloth and Export Quality Packing.
Aluminized Steel Sheet
| Type | Indian & Imported |
| Grade | SS304 L |
| Raw Material | Soft,Semi Hard,Full Hard |
| tickness | 0.30mm-2mm |
| Usage | automobile industry,Sheet Metal Manufacturers,Pipes & Tubes,Industrial & Engineering Parts,White |
JMT STEEL is leading manufacture of Aluminized Steel situated at Mumbai – Maharashtra, India.
JMT STEEL’s current price of Aluminized Coils is highly competitive in market.
Our processing lines produces best quality steel slit coils, strips, coils and sheets.
We also keep ready stock in various grades of steel to deliver material on urgent basis with lowest lead times and high precision.
Additional Information:
- Packaging Details: Pallet Packing, Plastic & Hessian Cloth and Export Quality Packing.