Aluzinc Steel
Advantages
- Aluzinc steel suitable for most direct bonding applications.
- Aluzinc steel contain very good flexibility.
- Aluzinc steel is eco-friendly material.
- Wall cladings.
- Garage doors.
- Garden shed.
- Steel house frames.
- Flues.
Aluzinc Steel Coils
Product Brochure
| Usage/Application | Automobile Industry, Sheet Metal Manufacturers, Pipes & Tubes, Industrial & Engineering Parts, White Good Manufactures, etc. |
| Thickness (Millimeter) | 0.30mm to 2.30mm |
| Size | 4.5mm to 2000mm |
| Grade | Soft, Semi Hard, Full Hard |
| Brand | Indian & Imported |
| Packaging Type | Pallet Packing, Plastic & Hessian Cloth and Export Quality Packing. |
JMT STEEL is leading manufacture of Aluzinc Steel Coils situated at Mumbai – Maharashtra, India.
JMT STEEL’s current price of Aluzinc Steel Coils is highly competitive in market.
Our processing lines produces best quality steel slit coils, strips, coils and sheets.
We also keep ready stock in various grades of steel to deliver material on urgent basis with lowest lead times and high precision.
Additional Information:
- Packaging Details: Pallet Packing, Plastic & Hessain Clothe, Export Quality Packing.
Aluminum Zinc Coated Coil
Product Brochure
| Usage/Application | Automobile Industry, Sheet Metal Manufacturers, Pipes & Tubes, Industrial & Engineering Parts, White |
| Material | Aluminium Zinc |
| Brand | Indian & Imported |
| Material Grade | Soft, Semi Hard, Full Hard |
| Standard | ASTM |
| Width | 600mm-1250mm |
JMT STEEL is leading manufacture of Aluminium Zinc Coated Coil situated at Mumbai – Maharashtra, India.
JMT STEEL’s current price of Aluminium Zinc Coated Coil is highly competitive in market.
Our processing lines produces best quality steel slit coils, strips, coils and sheets.
We also keep ready stock in various grades of steel to deliver material on urgent basis with lowest lead times and high precision.
Aluzinc Steel Strips
Product Brochure
| Material Grade | Soft, Semi Hard, Full Hard |
| Usage/Application | Automobile Industry, Sheet Metal Manufacturers, Pipes & Tubes, Industrial & Engineering Parts, White Good Manufactures, etc. |
| Material | Soft, Semi Hard, Full Hard |
| Thickness | 0.05mm to 3.50mm |
| Width | 4.5mm to 1250mm |
| Brand | Indian & Imported |
JMT STEEL is leading manufacture of Aluzinc Strips situated at Mumbai – Maharashtra, India.
JMT STEEL’s current price of Aluzinc Strips is highly competitive in market.
Our processing lines produces best quality steel slit coils, strips, coils and sheets.
We also keep ready stock in various grades of steel to deliver material on urgent basis with lowest lead times and high precision.
Additional Information:
- Packaging Details: Pallet Packing, Plastic & Hessain Clothe Packing, Export Quality Packing.
JSW Galvos Galvalume Coils
Product Brochure
| Surface Treatment | Coated |
| Material | Galvalume |
| Width | As per customer requirement |
| Brand | JSW |
| Coating Mass | As per customers requirement |
| Technique | Coated |
JMT STEEL is leading manufacture of JSW Galvos Galvalume Coils Strip Coils situated at Mumbai – Maharashtra, India.
JMT STEEL’s current price of JSW Galvos Galvalume Coils Strip Coils is highly competitive in market.
Our processing lines produces best quality steel slit coils, strips, coils and sheets.
We also keep ready stock in various grades of steel to deliver material on urgent basis with lowest lead times and high precision.
Aluzinc Steel Coils
Product Brochure
| Usage/Application | Automobile Industry, Sheet Metal Manufacturers, Pipes & Tubes, Industrial & Engineering Parts, White Good Manufactures, etc. |
| Application | Automobile Industry, Sheet Metal Manufacturers, Pipes & Tubes, Industrial & Engineering Parts, White Good Manufactures, etc. |
| Thickness | 0.30mm to 1,5mm |
| Width | 600mm-1250mm |
| Brand | Indian & Imported |
| Grade | Soft, Semi Hard, Full Hard |
JMT STEEL is leading manufacture of Aluzinc Coil situated at Mumbai – Maharashtra, India.
JMT STEEL’s current price of Aluzinc Coil is highly competitive in market.
Our processing lines produces best quality steel slit coils, strips, coils and sheets.
We also keep ready stock in various grades of steel to deliver material on urgent basis with lowest lead times and high precision.Additional Information:
- Packaging Details: Pallet Packing, Plastic & Hessian Cloth and Export Quality Packing.
Aluzinc Steel Coils And Sheets
Product Brochure
| Material | Soft, Semi Hard, Full Hard |
| Brand | Indian & Imported |
| Usage/Application | Automobile Industry, Sheet Metal Manufacturers, Pipes & Tubes, Industrial & Engineering Parts, White Good Manufactures, etc. |
| Material Grade | Soft, Semi Hard, Full Hard |
| Thickness | 0.30mm to 2.30mm |
| Width | 4.5mm to 2000mm |
| Length | 100mm to 5000mm |
JMT STEEL is leading manufacture o Aluzinc Sheetf situated at Mumbai – Maharashtra, India.
JMT STEEL’s current price of Aluzinc Sheet is highly competitive in market.
Our processing lines produces best quality steel slit coils, strips, coils and sheets.
We also keep ready stock in various grades of steel to deliver material on urgent basis with lowest lead times and high precision.
Additional Information:
- Packaging Details: Pallet Packing, Plastic & Hessain Clothe, Export Quality Packing.
Zinc Aluminium Coated Steel
Product Brochure
| Steel Grade | Soft,Semi Hard,Full Hard |
| Material | Soft,Semi Hard,Full Hard |
| Brand | Indian & Imported |
| Thickness | 2-3 mm |
| Surface Treatment | Coated |
| Actual Width | 1090 mm |
JMT STEEL is leading manufacture of Zinc Aluminium Coated Steel situated at Mumbai – Maharashtra, India.
JMT STEEL’s current price of Zinc Aluminium Coated Steel is highly competitive in market.
Our processing lines produces best quality steel slit coils, strips, coils and sheets.
We also keep ready stock in various grades of steel to deliver material on urgent basis with lowest lead times and high precision.
Additional Information:
- Packaging Details: Pallet Packing, Plastic & Hessian Cloth and Export Quality Packing.
Corrosion Resistant Steel
Product Brochure
| Usage/Application | Automobile Industry, Sheet Metal Manufacturers, Pipes & Tubes, Industrial & Engineering Parts, White Good Manufactures, etc. |
| Material | Soft, Semi Hard, Full Hard |
| Thickness | 0.05mm to 4.00mm |
| Width | 4.5mm to 2000mm |
| Brand | Indian & Imported |
| Packaging Type | Pallet Packing, Plastic & Hessian Cloth and Export Quality Packing. |
JMT STEEL is leading manufacture of Corrosion Resistant Steel situated at Mumbai – Maharashtra, India.
JMT STEEL’s current price of Corrosion Resistant Steel is highly competitive in market.
Our processing lines produces best quality steel slit coils, strips, coils and sheets.
We also keep ready stock in various grades of steel to deliver material on urgent basis with lowest lead times and high precision.
Additional Information:
- Packaging Details: Pallet Packing, Plastic & Hessain Clothe, Export Quality Packing.